Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Maria-Callas oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Maria-Callas oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Rozmiar czcionki:

c 0W czwartek 5.03.2015 r. studenci UTW i uczniowie nowomiejskiego gimnazjum wysłuchali wykładu ks. dra Zbigniewa Stępniaka - adiunkta na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim i wybitnego śpiewaka basowego.  Na wykład przybyli również burmistrz Józef Blank i naczelnik Wydziału Oświaty pani Dorota Osińska.Wykładowcę i gości przywitał prezes UTW Lech Bober. Dyrektor MCK pani Katarzyna Olęcka przedstawiła krótki życiorys ks. dra Zbigniewa Stępniaka.

 

 Temat wykładu: "Czy Maria Callas śpiewała rozrywkę?'' okazał się dość prowokacyjny. Prelegent postarał się uzmysłowić słuchaczom różnicę między muzyką poważną i rozrywkową. Bohaterką wykładu była nie tylko nazywana "Słowikiem Andów" Maria Callas.Na początek usłyszeliśmy arię w wykonaniu Imy Sumak, peruwiańskiej śpiewaczki występującej również w Polscew latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Następnie mieliśmy okazję podziwiać arię "Casta diva" z opery "Norma" Wincenco Belliniego w wykonaniu Marii Callas ( z 1963 r.). Bernard Ładysz zaśpiewał "Arię Skołuby" z opery "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Bernard Ładysz to jedyny Polak, który miał okazję śpiewać z Marią Callas.Usłyszeliśmy szereg anegdot na temat genialnego nestora polskich scen operowych.  W trakcie rozważań o różnicach między muzyką poważną a rozrywkową ks. dr Zbigniew Stępniak przedstawił słuchaczom arię Radamenesa z opery"Aida" G. Verdiego w wykonaniu L. Pavarottiego.  Opera to niewątpliwie muzyka poważna. Na miano muzyki klasycznej zasługują obecnie również operetka i romanse rosyjskie. Wysłuchaliśmy arii z musicalu A. Webbera "Upiór w operze" w wykonaniu Sally Brightman.Muslim Magomajew zaśpiewał romans rosyjski "Ty spieszi ka mnie". Kolejne pieśni to "Nessum Dorma" w wykonaniu L. Pavarottiego i aria z opery "Kopciuszek" Gioacchino Rossiniego w wykonaniu dwu wybitnych śpiewaczek- Cecylii Bartoli - włoskiej śpiewaczki koloraturowej i Marii Callas. Słuchacze z zachwytem wysłuchali dwu zupełnie różnych wykonań tej samej arii. Prelegent utwierdził nas w przekonaniu, że podział na muzykę poważną i rozrywkową jest bardzo płynny. Istnieje sztuka wysoka i popularna. Zarówno wykład jak i wspaniała muzyka dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń. Na zakończenie wszystkie panie otrzymały od ks. Zbigniewa Stępniaka wspaniały prezent w postaci dwu pieśni w Jego wykonaniu: arii Skołuby i pieśni z repertuaru Anny German "Gari, gari, maja zwiezda". Po wykładzie wręczono naszemu niezwykłemu gościowi kwiaty. Nasi koledzy z UTW nie zapomnieli również o Dniu Kobiet. Złożyli nam życzenia i wręczyli symboliczną wiązankę kwiatów pani Krystynie Mazur. Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie spotkanie z ks. Zbigniewem Stępniakiem.

{gallery}Maria-Callas{/gallery}

Najbliższe

Brak wydarzeń
Wrzesień 2020
P W Ś C Pt S N
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
Październik 2020
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1