W dniu 6 listopada br. grupa ekologiczno-przyrodnicza UTW w Nowym Mieście Lubawskim odbyła jednodniową wycieczkę autokarową do Ośrodka Tradycji Rybactwa i Wędkarstwa w Grzmięcy w gminie Zbiczno.
Na początku odbył się wykład połączony z projekcją filmową na temat hodowli ryb w tutejszym ośrodku. następnie zwiedzaliśmy wylęgarnię Jesiotra Ostronosego i innych ryb słodkowodnych.
Ośrodek Wylęgu I Podchowu Jesiotra Ostronosego w Grzmięcy ( Zakład Gospodarki Rybacko-Wędkarskiej) prowadzi prace badawcze nad jego restytucją w rezerwacie ichtiologicznym Drwęcy, który jest największym tego typu rezerwatem w kraju.
Zapoznaliśmy się również z wystawą rybołóstwa i wędkarstwa na Pojezierzu Brodnickim w ujęciu przyrodniczym i historycznym. Ekspozycja powstała przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Prezentowana wystawa stanowi przegląd najważniejszych narzędzi i sposobów połowu na Pojezierzu Brodnickim. Równocześnie mówi nam, że rybołóstwo, jako sposób zdobywania pożywienia i profesja, stanowiły istotny element środowiska kulturowego regionu, tak mocno związanego z jego środowiskiem naturalnym i historią.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy gospodarstwo ekologiczne Państwa Aleksandry i Mieczysława Babalskich w Pokrzydowie, gdzie zrobiliśmy zakupy w PL-EKO. W budynkach położonych nieopodal siedliska działa niewielki młyn. Tam powstają ekologiczne mąki( pszenna, orkiszowa, żytnia, jęczmienna, owsiana i gryczana) oraz kasze, płatki zbożowe i otręby. Z łusek zbóż produkowane są poduszki i materace. Żywność, która jest oznakowana jako "eko", musi mieć certyfikat i zieloną chorągiewkę unijną. Tam jest napisane "PL-EKO" i numer certyfikatu. To oznacza polskie i ekologiczne.
Adam Olszewski