Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Drodzy studenci UTW

Dyrektor CUS Kurzętnik Roman Lewicki

ZAPRASZA NA BIESIADĘ

Koszt 10 zł /osoba

Zapisy oraz więcej informacji pod nr telefonu 56 474 44 99

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia kolejnego montażu poetyckiego zrealizowanego przez Teatr Stolikowy Sekcji Literackiej naszego UTW przy współpracy z MCK w naszym mieście. Montaż pt. „Niepokonany” to wiersze Mirosława Litki, który od wielu lat zmaga się z chorobą.

Aby obejrzeć kliknij w Link

: https://drive.google.com/file/d/1q6a75JryLllIgl0gP1X3JcxSnhoFltkN/view?usp=sharing

Wspieramy Pana w tej walce Panie Mirku.

               Studenci UTW

  Zakończył się rok akademicki 2020/2021.

Nasza działalność została ograniczona przez pandemię.

Nie poddaliśmy się jednak. Dla studentów UTW przygotowano wykłady on-line o tematyce :

- podróżniczo turystycznej,

- biologicznej,

- psychologicznej,

- ekonomicznej,

- artystycznej.

Odbyła się też 4-dniowa wycieczka na Lubelszczyznę oraz miał miejsce wyjazd do Teatru im. Jaracza w Olsztynie na spektakl „Panny z Wilka”

Powoli wracamy do normalności.

Na przełomie miesiąca sierpnia/września planujemy zorganizować rajd rowerowy. W miesiącu wrześniu zaplanowane jest Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze UTW.

Prosimy o systematyczne śledzenie naszej strony internetowej, na której są podawane bieżące informacje dotyczące działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Mieście Lubawskim.

Przed nami wakacje.

Życzymy na ten okres dużo zdrowia, wspaniałego wypoczynku oraz niezapomnianych, miłych wrażeń. Do zobaczenia wkrótce.

Prezes U T W wraz z Zarządem.

„Panny z Wilka”. Wyjazd do Teatru S. Jaracza w Olsztynie

Każde wydarzenie kulturalne, w którym możemy wziąć udział w tym trudnym czasie pandemii, sprawia radość.

Tak też było z wyjazdem 27.06.2021 do Teatru S. Jaracza w Olsztynie na przedstawienie pt. ”Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. Premiera odbyła się 24.08.2019r. Trzeba przyznać, że jest to piękne, subtelne, ambitne i bliskie nam współczesnym przedstawienie, choć akcja toczy się w latach 30 XX wieku.

Dylematy i problemy, z jakimi mierzą się bohaterowie w „Pannach z Wilka” – lęk przed samym sobą, samotnością, rozrachunek z przeszłością i strach przed niepewną przyszłością – to są przecież także nasze problemy. Wizyta Wiktora w Wilku po 15 latach nieobecności to podróż do wydarzeń z przeszłości, próba zrozumienia, wyjaśnienia czegoś…tylko, czy jest to możliwe? Przecież nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki.

Opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza skłania do refleksji na temat czasu i przemijania, tego, co ważne i nieważne w życiu, dokonanych wyborów i ich konsekwencji.

Dlaczego wracamy do przeszłości? Żeby lepiej zrozumieć siebie i teraźniejszość? Ale nic nie jest już takie, jak było.

Wiktor prowadzi dialog ze swoim zmarłym przyjacielem Jurkiem, ale właściwie z samym sobą. To jest ciągle to samo pytanie – o sens tego, co wydarzyło się w naszym życiu i co się w nim wydarza. A kto z nas nie zadaje sobie takich pytań?

Piękna scenografia, kostiumy i rekwizyty oraz światło i muzyka współgrały z sobą i tworzyły ów charakterystyczny dla Iwaszkiewicza klimat lat 30 XX wieku: subtelnych niedopowiedzeń, wątpliwości, refleksji, ale też zmysłowości, bo tę prozę odbierać trzeba wszystkimi zmysłami. I to w przedstawieniu „Panien z Wilka” też się udało dzięki pracy całego zespołu: reżysera, aktorów, scenografa i scenarzysty, operatorów światła i dźwięku.

Dziękujemy!

Barbara Jasiak

Długo wyczekiwana nasza wycieczka na Lubelszczyznę, w końcu doszła do skutku!

W dniach 8.06 – 11.06 2021r. wyruszyliśmy w drogę, jeszcze w zalecanym reżimie sanitarnym, ale już w lepszych nastrojach, bo pandemia wydaje się być na razie w odwrocie.

Pierwszym miastem na trasie naszej turystycznej wyprawy były Puławy, gdzie czekała na nas sympatyczna pani Kamila Wieczorek, nasza przewodniczka ( znana już niektórym z wykładów online).

W Puławach zobaczyliśmy zespół pałacowo – parkowy : pałac, Dom Gotycki, Świątynię Sybilii, odbyliśmy spacer po parku angielskim założonym przez księżnę Izabelę Czartoryską.

Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu w Zamościu odbyliśmy wieczorny spacer po mieście z przewodnikiem , panem Wojciechem Łosiewiczem, który towarzyszył nam również w następnym dniu przy zwiedzaniu, słynnego z wiersza Jana Brzechwy , Szczebrzeszyna, prowadził przez Roztoczański Park Narodowy, Zwierzyniec, Skansen Guciów, Rezerwat Czartowe Pole, kaskady na rzece Sopot. Był to dzień pełen niezapomnianych wrażeń, nie tylko dzięki urokowi miejsc, które odwiedziliśmy (jak Muzeum Etnograficzno – Przyrodnicze „Zagroda Guciów”, gdzie oprócz podziwiania zbiorów, można było skosztować np. zupy z pokrzyw), ale też dzięki osobowości naszego przewodnika, który w niezwykle atrakcyjny sposób potrafił przybliżyć i uświadomić nam wielokulturowy charakter tych ziem, gdzie obok siebie żyli Polacy, Rusini, Niemcy, Żydzi, Ormianie, Tatarzy, gdzie współistniały różne religie i wzbogacały kulturę tego regionu.

Kolejny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Państwowego Muzeum na Majdanku – Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady (1941-1944). Budynki łaźni z komorami gazowymi, krematorium, „ Los nasz dla was przestrogą” – widnieją ogromne litery wykute na Mauzoleum z prochami pomordowanych. W jednym z baraków młodzi Izraelczycy żałobną pieśnią czcili pamięć swoich przodków…

W Lublinie odwiedziliśmy dziedziniec KUL z pomnikiem Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego, zwiedziliśmy min. Stare Miasto, zamek, rynek, Bramę Krakowską, deptak Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski, archikatedrę, a dodatkowo Podziemia Browaru Perła zakończone degustacją piwa.

Ostatni dzień naszej wycieczki to – Nałęczów, spacer po parku zdrojowym i Kazimierz Dolny – spacer malowniczym wąwozem lessowym „Korzeniowy Dół”, zwiedzanie Kazimierza, urokliwej, renesansowej perełki Lubelszczyzny.

No i oczywiście Koguty Kazimierskie – miła niespodzianka prezent dla każdego uczestnika wycieczki!

Po Lublinie, Nałęczowie i Kazimierzu Dolnym znów oprowadzała nas pani Kamila Wieczorek.

Ogrom wrażeń, moc wzruszeń i pięknych chwil, które spędziliśmy razem, piękno zabytków i urok natury, która potrafiła zachwycić, ciekawa bardzo i czasem trudna historia oraz niezwykli ludzie, o których usłyszeliśmy i z którymi się spotkaliśmy w czasie tej wycieczki – to skarby i pamiątki , które przywieźliśmy ze sobą. No i oczywiście – smak! Smak tradycyjnego „kazimierskiego koguta”!

Dziękujemy bardzo Leszkowi Boberowi za zorganizowanie tej wspaniałej wycieczki!

I czekamy na kolejną wyprawę!

Najbliższe

Brak wydarzeń
Lipiec 2021
P W Ś C Pt S N
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
Sierpień 2021
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5