Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Błąd
  • Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Tum oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów Tum oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Rozmiar czcionki:

Łódź -  trzecie co do wielkości pod względem ludności miasto w Polsce, ośrodek akademicki, kulturalny, przemysłowy , do 1989r. centrum przemysłu włókienniczego i filmowego, miasto kontrastów - jaka jest, mogliśmy się przekonać ,uczestnicząc w  niezwykle ciekawej wycieczce w dn. 21-22 VI 2017r. na trasie Nowe Miasto Lub.- Uniejów- Łódź- Tum-Łęczyca.

Pobyt w tym mieście rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Historycznym Miasta Łodzi mieszczącym się w dawnym neobarokowym okazałym pałacu łódzkiego "króla bawełny"Izraela Poznańskiego. Urzekły nas bogate, pełne przepychu sale:balowa, jadalnia, saloniki, apartamenty mieszkalne, pomieszczenia biurowe i giełdowe ,a w nich sztukaterie, kominki, witraże, intarsjowane meble... Niezwykle interesująca okazała się  wystawa "Panteon Wielkich Łodzian" przybliżająca postaci W. Reymonta, J. Tuwima, A.Dedeciusa, A.Rubinsteina.

 Łódź kojarzy się chyba każdemu z ulicą Piotrkowską. Również nasza grupa odbyła długi , ciekawy spacer po jednej z najdłuższych ulic handlowych w Europie (4,2 km). Tu skoncentrowały się restauracje, knajpki, sklepy, ale też muzea, pałace ( m.in. Pałac J. Heizla, dziś Urząd Miasta). Główny deptak miasta ozdabiają rzeźby z brązu przedstawiające znane postaci z nim związane :m.in." ławeczka Tuwima", fortepian Rubinsteina. Swój ślad zostawili sławni filmowcy: polscy reżyserzy, aktorzy, operatorzy, kompozytorzy w Alei Gwiazd. Część nawierzchni tworzą kostki z nazwiskami fundatorów odnowionej ulicy .To Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci.

 W programie naszej wycieczki nie mogło zabraknąć centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego mieszczącego się na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego- MANUFAKTURY.

Po przebudowie dominują tu stare, pofabryczne budynki z czerwonej cegły, dzięki której udało się częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Współczesność to centrum handlowe, fontanny, plaża , przestrzeń przeznaczona na występy i animacje. Największy budynek -kiedyś przędzalnia bawełny- dziś mieści luksusowy hotel.

 W pałacu innego z łódzkich fabrykantów, Karola Scheiblera, obejrzeliśmy w Muzeum Kinematografii plakaty, elementy scenografii, sprzęt związany z tą dziedziną sztuki.

 Spore wrażenie wywarł na nas Księży Młyn - odrestaurowana  dzielnica z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi dająca wyobrażenie, jak żyli robotnicy w XIX w. Patrząc na budynki fabryczne, mieszkalne , rezydencje właścicieli, szpitale, gazownię, straż pożarną miało się wrażenie, że zatrzymał się tu czas.

 Wieczorem farsa " Mayday 2" w Teatrze Powszechnym- znakomity spektakl rozbawił nas do łez.

Na trasie wycieczki znalazła się oprócz tego romańska kolegiata (XII w.) w Tumie ,największy kościół romański w Polsce uznawany za arcydzieło architektury romańskiej oraz Zamek Królewski w Łęczycy wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego ,a jak głosi legenda , będący siedzibą diabła Boruty.

      Niewątpliwą atrakcją był pobyt w Uniejowie w termach, które dzięki leczniczym właściwościom solanki przekonują odwiedzających ,że " tu narodzisz się na nowo!"  I to jest prawda.

   Dzięki profesjonalnie zorganizowanej wyprawie i atrakcyjnemu programowi wróciliśmy baaaardzo zadowoleni!!! Dziękujemy.

{gallery}Tum{/gallery}

Najbliższe

Brak wydarzeń
Wrzesień 2022
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Październik 2022
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6