Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
Rozmiar czcionki:

W dniu 31.05.2017 45- osobowa grupa słuchaczy naszego UTW wyruszyła na 8-dniowy turnus wypoczynkowy na trasie Częstochowa- Zakopane- Kraków .

Pierwszym celem naszej podróży była Częstochowa. Po zakwaterowaniu w Domu Pielgrzyma, uczestnicy oddali się modlitwie i zwiedzaniu Jasnej Góry, której zwieńczeniem był wieczorny Apel Jasnogórski.

Następnego dnia o godz. 7,30 przed Cudownym Obrazem odbyła się msza w intencji o zdrowie i błogosławieństwo Boże dla słuchaczy UTW z Nowego Miasta Lubawskiego. Było to dla nas niezapomniane i niezwykłe przeżycie.

Podbudowani duchowo wyruszyliśmy do Zakopanego, gdzie zakwaterowani zostaliśmy w centrum miasta z widokiem na Giewont w Domu Wypoczynkowym „Moszczeniczanka” .

2.06.2017 wypoczęci i chętni wrażeń z przewodnikiem panem Piotrem wyruszyliśmy na zwiedzanie Zakopanego.

Pierwszym miejscem, do którego się udaliśmy było Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kościół ten to arcydzieło sztuki góralskiej. Powstał w 1981 w podziękowaniu za ocalenie w zamachu Ojca Świętego Jana Pawła II. Przy Sanktuarium znajdują się stacje drogi krzyżowej- V, VII, XII, w których obok pana Jezusa autor umieścił postać Papieża.

Ze świątyni przeszliśmy do przepięknych Ogrodów Fatimskich, w których znajduje się ołtarz, przy którym Papież odprawił mszę świętą podczas pielgrzymki w Zakopanem.

Następnie pojechaliśmy do Zębu- najwyżej położonej miejscowości w Polsce /1013 m n. p. m. Tu urodził się i mieszka nasz skoczek Kamil Stoch.

Kolejnym punktem była Bachledówka- Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej. Budowę kościoła zakończono w 1991 r. W okolicach kościoła podziwialiśmy piękną panoramę Tatr, która rozciąga się w pełnej okazałości.

Następnie udaliśmy się do Jaszczurówki, gdzie znajduje się kapliczka z początku XX w., dzieło pisarza, malarza Stanisława Witkiewicza. Kościół został zbudowany z płazów w stylu góralskim. Później pojechaliśmy pod skocznię, zbudowano ją w 1925 r. Wracając, zajechaliśmy na stary cmentarz na Pęksowym Brzysku- jest on wpisany w rejestr zabytków już w 1931r. Spoczywają tu m. in. Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa- Tetmajer, Stanisław Witkacy, Tytus Chałubiński oraz wiele osób zasłużonych dla Zakopanego i rejonu Tatr.

Po kolacji samorząd studencki zaprosił wszystkich uczestników na wieczorek integracyjny z tańcami. Pomimo zmęczenia wszyscy wesoło się bawili, a grupa w fantastyczny sposób się zintegrowała.

03.06.2017 przyjechaliśmy do Kuźnic. Odbyliśmy pieszą wędrówkę do klasztoru św. Alberta, oglądaliśmy też celę, w której przebywał brat Albert. Na terenie pustelni znajdują się myśli brata Alberta, np. : „Przyszedłeś jako ciekawy turysta, odchodź jako bogaty pielgrzym”.

Dalej pieszo przeszliśmy na Kalatówki, gdzie korzystaliśmy z promieni słonecznych i podziwialiśmy piękną panoramę Tatr, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia oraz skorzystaliśmy z dobrodziejstw kulinarnych Schroniska „Kalatówki”. Następnie z Kuźnic udaliśmy się pod Gubałówkę, skąd kolejką szynową wjechaliśmy na szczyt- przepiękne miejsce gdzie spędziliśmy fantastyczne chwile przy kawie, kramach, a następnie zjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym z Butorowego Wierchu. Oj, było wesoło, a czasem przerażająco i strasznie.                                                                                     

Po kolacji spotkaliśmy się ponownie i miło, wspólnie spędziliśmy czas na łące pod Giewontem przy grillu. Były pieczone kiełbaski i chleb … i nie tylko.

Kolejny dzień to wyjazd na Zamek w Niedzicy. Jest to średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego, usytuowana na wysokości 566 m. n. p. m. Następnie udaliśmy się na przystań flisacką w Kątach, z której popłynęliśmy przełomem Dunajca. Z flisackiej tratwy podziwialiśmy dziką, nie zmienioną przez człowieka przyrodę i piękne krajobrazy, a przede wszystkim cudowne Trzy Korony. Spływ zakończył się w pięknej Szczawnicy, skąd wróciliśmy na smaczny obiad.

Dzień zakończyliśmy pobytem w Chochołowskich Termach. Było bardzo przyjemnie, każdy mógł się zrelaksować w najnowocześniejszym obiekcie tego typu, z przeróżnymi atrakcjami.

05.06.2017 odbyliśmy pieszą wycieczkę z przewodnikiem Doliną Kościeliską. Wędrując podziwialiśmy piękne potoki górskie i przepiękną rzeźbę Tatr. Najbardziej wytrwali dotarli do schroniska na Hali Ornak, gdzie z przyjemnością wypili kawę. Wieczorem spotkaliśmy się w Sali kominkowej, tam poczęstowano nas kwaśnicą. Atrakcją wieczoru była kapela góralska , która zaprezentowała nam muzykę góralską oraz zachęciła nas do wspólnego śpiewania i tańczenia. Wszyscy razem tańczyli i śpiewali w rytm fantastycznej muzyki góralskiej. Panowie z kapeli urozmaicali swój występ pokazami ekwilibrystycznymi oraz pikantnymi dowcipami.

06.06.2017 udaliśmy się pod Dużą Krokiew i z przewodnikiem przeszliśmy Doliną Białego Potoku. Pieszo przebyliśmy trudną trasę do Wodospadu Białego, pokonaliśmy trasę pod Reglami do wylotu Doliny Strążyskiej. Tradycyjnie po kolacji odbyły się posiady góralskie z gawędziarzem , reprezentującym Zakopiański GOPR ,a jednocześnie przewodnikiem górskim, który w stroju góralskim ciekawie opowiadał o życiu i zwyczajach górali. Opowiadanie swoje umilał śpiewem i grą na instrumentach góralskich. W trakcie spotkania karczma przygotowała nam sympatyczną przekąskę- chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym.

Niestety, 07.06.2017 trzeba było spakować bagaże i szykować się do drogi powrotnej. Żal nam było opuszczać gościnną „Moszczeniczankę”. Podczas naszego pobytu obsługa bardzo dbała o nas, przygotowując smaczne posiłki. Udostępniała nam też pomieszczenia do spędzania wolnego czasu. Wszystkim bardzo dziękujemy za olbrzymią gościnność i wspaniałą atmosferę.

Wyjazd był tak zorganizowany, aby każdy miał chwilę dla siebie, mógł pospacerować po Krupówkach, odwiedzić targ pod Gubałówką, czy oddać się innym, ulubionym zajęciom.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krakowie, gdzie z przewodnikiem, panią Bogusią zwiedzaliśmy to piękne miasto. Byliśmy w Katedrze na Wawelu, odwiedziliśmy Dzwon Zygmunta, w podziemiach oglądaliśmy krypty znanych Polaków. Następnie przeszliśmy na Rynek Krakowski , byliśmy w Kościele Mariackim, pod oknem papieskim oraz na Krakowskich Plantach. Wysłuchaliśmy też hejnału z wieży mariackiej. Podczas całego pobytu towarzyszyła nam piękna pogoda i wspaniałe humory. Z Krakowa wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Bolesławie koło Olkusza zatrzymaliśmy się na smaczny obiad. Po zjedzeniu olbrzymiego kotleta wyruszyliśmy w drogę powrotną, aby około godz. 22,oo powrócić do Nowego Miasta Lubawskiego.

Uczestnicy wyjazdu serdecznie dziękują organizatorom za fantastyczny wyjazd, atrakcyjny program oraz wspaniałą atmosferę. Do zobaczenia na następnym wyjeździe.

Tekst opracowały: Ela Grzonkowska i Ula Świniarska

Najbliższe

Brak wydarzeń
Wrzesień 2022
P W Ś C Pt S N
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
Październik 2022
P W Ś C Pt S N
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6